Skoč na obsah Skoč na menu


BRAS - drevoobrábacie stroje a zariadenia

Lepidlá

 

Lepenie je v drevárskom priemysle nenahraditeľnou súčasťou. Kvalita finálneho výrobku často závisí na kvalite lepidla.

Disperzné lepidlá

D2 jednozložkové lepidlá širokého použitia vhodné na studené i teplé procesy pre lepenie tvrdého aj mäkkého dreva. Škála využitia zahŕňa lepenie aplikácií, lakovaných povrchov, PVC, dreva a drevných derivátov, plošné lepenie dýhy, laminátov na DTD, zlepovanie DTD, zdvojovanie DTD, lepenie masívneho dreva na DTD, lepenie do blokov.

D3 jednozložkové kopolymérne disperzné lepidlá s výbornou odolnosťou voči vode, spĺňajúce normu DIN – EN 204 kat. D3, sú určené špeciálne pre lepenie tvrdého dreva interiérových prvkov umiestnených vo vlhkých priestoroch.

D4 jednozložkové i dvojzložkové lepidlá s vysokou odolnosťou voči vlhkosti a vode (DIN – EN 204 kat. D4) určené pre lepenie tvrdého i mäkkého dreva, DTD a iných drevených materiálov s možnosťou lepenia drevín náchylných na sfarbovanie.

EPI (D5) dvojzložkové lepidlá pre lepenie tvrdého dreva, živičnatých aj tropických drevín v priamej expozícií, kde je vyžadovaná vysoká odolnosť voči teplu, vode a rozpúšťadlám (okenné hranoly, šalovacie dielce a pod.).

Tavné lepidlá

Hranovacie neplnené i plnené lepidlá sú určené na lepenie hrán z PVC, ABS, polyesteru, melamínu (laminát, papier), dýhy a jadrového dreva na hranovacích zariadeniach, pri ktorých je požadovaná vysoká tepelná odolnosť. Samozrejmosťou je použitie pri rovných hranách, ale aj soft-formingu.

Oplášťovacie lepidlá používané na oplášťovanie profilových líšt z masívneho dreva, DTD a MDF dosiek dekoračnými papierovými a termoplastickými fóliami.

Práškové lepidlá

Lepidlá využívané na lepenie dýh, dekoračných papierov, HPL a CPL na drevné materiály v teplých a horúcich lisoch, no taktiež na lepenie masívneho dreva. Často sa používajú vo VF – lisoch pri výrobe multiplexových tvarovaných výliskov.

Polyuretánové lepidlá

Jednozložkové, dvojzložkové, disperzné, pastovité alebo tavné PU lepidlá majú v drevárskom priemysle široké využitie. Od vyplňovania škár, lepenia tvrdého i mäkkého dreva až po lepenie drevených podláh a panelov ako aj rôznych druhov sendvičov.